World Games 2017 - TC Fortuna Poprad
 

THE WORLD GAMES 2017

Druhým vrcholom sezóny boli Svetové hry... V živote športovca sa niektoré príležitosti naskytnú iba raz. My sme mali to výnimočné šťastie, že vďaka neustálemu tvrdému a poctivému tréningu a dlhoročnej vysokej výkonnosti sme si mohli tento jedinečný športový zážitok po štyroch rokoch ešte raz zopakovať. Totiž po našej účasti na Svetových hrách 2013 v kolumbijskom Cali na tomto obrom medzinárodnom podujatí v júli 2017 nás a s nami ďalšie tisícky športovcov privítal na jubilejných desiatych Svetových hrách (SH) poľský Vroclav.

Svetové hry – The World Games – je olympiáda neolympijských športov, čiže športov, ktoré nie sú zaradené na program olympiády a organizuje ich Medzinárodná asociácia Svetových hier (IWGA). Tak ako Olympijské hry aj Svetové hry majú svoj otvárací a záverečný ceremoniál s defilé športovcov, pútavým programom a množstvom divákov (na futbalovom štadióne sa ich tentokrát zúčastnilo 35 tisíc, čím predčili aj Kolumbiu). SH sa tento rok zúčastnilo vyše 3200 športovcov zo 111 krajín, ktorí sa predstavili v 31 disciplínach.

Maskotom hier bola dvojica rozprávkových postavičiek Hänsel a Gretel (Janko a Marienka), ktorí sa stali víťazmi internetového hlasovania.

Slovensko vo Vroclave reprezentovalo 15 športovcov. Predstavili sa v piatich odvetviach – v bocci, karate, kickboxe, vodnom lyžovaní a – TANEČNOM ŠPORTE. V štandardných tancoch reprezentovali Slovenskú republiku Ľubomír MICK a Adriána DINDOFFEROVÁ. Po štvrťfinálovom umiestnení spred štyroch rokov, kedy našim semifinále ušlo iba o vlások, teraz Aďka a Ľubo nič nenechali na náhodu. Do semifinále sa s prehľadom prebojovali a v konečnom zúčtovaní sa im ušlo 13. miesto.

Počas cesty i celého nášho pobytu sa nám hlavou preháňali spomienky na SH v Kolumbii. Boli totiž na výnimočnom a pre nás vskutku exotickom mieste, a súťaže prebiehali v jedinečnom prostredí – obrovskej open air aréne pod holým nebom po zotmení – Plazza del torros. Teda priamo v coride, kde sa odohrávajú býčie zápasy. Vtedy vypredaná aréna so 17-tisícovou diváckou kulisou privádzala nás všetkých do extázy. Poľské publikum sa našťastie tiež nenechalo zahanbiť a veľmi slušne zaplnená historická športová hala „Stulecia“ tanečníkov hlasito počas celého večera podporovala. Vroclav, nádherné mesto so silným nemeckým vplyvom napríklad v architektúre, s krásnymi parkmi a vodnými plochami, v nás zanechalo príjemné pocity.

Kolumbii sa to z objektívnych dôvodov vyrovnať nemohlo, ale domov sme odchádzali spokojní a s úsmevom na tvári. Jedenáste Svetové hry bude v júli 2021 hostiť americký Birmingham v štáte Alabama. (tcf)

Link na článok v novinách