Thajsko a Čína 2018

Asian turné - TC Fortuna Poprad
 

Potulky po svete s Fortunou - Ázia a Čína

Thajsko a Čína 2018

Po Svetových hrách v júli 2017 a našom ázijskom turné na prelome augusta a septembra 2017 v podaní Ľubomíra MICKA a Adriány DINDOFFEROVEJ sme si Áziu po roku zopakovali, tentoraz mali tú česť v ďalekom svete reprezentovať náš klub, naše mesto, no najmä Slovenskú republiku Emília SCHERFELOVÁ a Daniel JURČA, strieborní medailisti v kategórii dospelí v desiatich tancoch pre rok 2017. Sprevádzali nás zároveň rožňavskí kolegovia Orsolya Farkašová a Tomáš Baka.

Náš prvý let smeroval do thajského Bangkoku, na deviaty ročník prestížnej medzinárodnej súťaže „King’s Cup Thailand Open 2018“. Tak ako minulý rok čakal na všetkých zúčastnených – tanečné páry i rozhodcov výnimočný servis počas celého nášho pobytu. V piatok pred súťažou plavba na luxusnej lodi s večerou po rieke Chao Phraya, v pondelok po súťaži zasa krásny výlet do okolia s návštevou krokodílej a slonej show, chránených dielní s tradičnou thajskou kultúrou, a samozrejme výborný obed.

V súťaži sa našim darilo, v štandardných tancoch obsadili 24. miesto zo 78 zúčastnených párov (posledné kolo si tak zatancovali v doprovode živého orchestra) a v latine skončili na 28. mieste.

Po ďalších troch dňoch strávených v Bangkoku, plných prehliadok mesta a pamiatok, nasledoval trojhodinový prelet do čínskeho Chengdu, kde sa konal prestížny Svetový pohár – The World Cup pre rok 2018. Čakala na nás nádherne upravená športová hala, dokonalý sprievodný program, precízna organizácia, welcome dinner, a výlet do rezervácie s Pandami veľkými.

Tá pochádza z centrálnej Číny, žije v hornatých oblastiach provincie S’čchuan a okolie Chengdu je jej hlavným domovom (od druhej polovice 20. storočia sa panda stala národným symbolom Číny). Emília s Danielom sa v najsilnejšej svetovej konkurencii nestratili a vybojovali pre Slovensko krásne osemnáste štvrťfinálové miesto.

Nová súťažná sezóna je už v plnom prúde. Nech sú aj tieto zážitky pozvánkou pre všetkých, mladých i starých, malých i veľkých, medzi nás do Tanečného centra FORTUNA Poprad.

Link na článok v novinách

 

 

MAJSTROVSKÉ ÁZIJSKÉ TURNÉ V PODANÍ POPRADSKÝCH FORTUŇÁKOV - BACK IN TIME


Adriána DINDOFFEROVÁ a Ľubomír MICK. Kto by tieto dve mená, predstavujúce už viac ako desaťročie absolútnu svetovú špičku v tanečnom športe, tu pod Tatrami nepoznal. Tanečné centrum FORTUNA Poprad. Klub, ktorý už 24 rokov vychováva deti a mládež a robí z nich majstrov. Celkovo už takmer 70… Tanec nie je len “nejaká záujmová činnosť”… v našom prevedení je to životná filozofia… pre viac ako 1000 detí za tých niekoľko rokov… Malé, postupné a dlhodobé kroky vpred prinášajú svoje ovocie… Ako u Aďky a Ľuba… Kedysi malé lokálne súťaže, neskôr ozajstné národné majstrovstvá, potom prvé veľké víťazstvá a… ozajstní slovenskí šampióni v ďalekom svete reprezentujúci zas a znova našu malú krajinu… Ľubo a Aďka…

Pri pohľade na minuloročnú sezónu popri mnohých úspechoch a cestách blízkych i tých vzdialených “vytŕčajú” dve - o tej druhej (Svetové hry - World Games) nabudúce. A o tej prvej tu a teraz. Ako už názov článku napovedá, vietor a kalendár Svetovej federácie tanečného športu (WDSF) nás zavial do ďalekej Ázie. A náhoda zariadila, že v rozpätí 16 dní sa konali hneď dva veľké šampionáty, svetový pohár a majstrovstvá sveta. To prvé v Malajzii, to druhé v Číne. No a medzi tým sme si ešte “odskočili” na významnú a veľkolepú medzinárodnú súťaž do Thajska. Ale poďme pekne po poriadku…

Časť prvá - SINGAPUR. Už na jar (roku 2017) sme v súťažnom kalendári zazreli, že majstrovstvá sveta sa budú konať v septembri (2017) v Číne. Len sa kvalifikovať… A podarilo sa! A keď sa tam objavil aj Svetový pohár, ktorý sme (vďaka víťazstvu v Slovenskom pohári za rok 2016) mali už “vo vrecku”, tak sme teda v závere leta vycestovali. Zasa. Ďaleko. Reprezentovať náš malý kúsok slovenskej zeme. Prvý let smeroval cez Frankfurt do Singapuru, kde sme strávili prvé dva dni. Nádherné a extrémne vyspelé miesto na zemi. Všade mrakodrapy, luxus a … drahota. Čo kúpime u nás či vo Viedni, tam aj dvojnásobne drahšie… Tak sme sa aspoň očmo pokochali. Marina Bay Sands Hotel s bazénom s nekonečným okrajom na streche hotela, zátoka Marina Bay s neuveriteľnou laserovou show, nákupná hypermoderná dva kilometre dlhá Orchard Road so všetkými luxusnými značkami sveta, Universal Studios, botanická záhrada Gardens by the Bay pripomínajúca Avatara, ZOO, kúsok histórie v starom meste v britskom koloniálnom štýle… Zážitkov za plné vedrá… Následný presun do malajzijského Johor Bahru prebehol taxíkom - iba krížom cez ostrov a po asi kilometrovom moste. Najdlhšie bolo státie na hranici, čo asi hodinovú cestu natiahlo na dvojnásobok… Nuž, veľa Malajzijčanov chodí denne tam a nazad za prácou.

Časť druhá - MALAJZIA - JOHOR BAHRU. Zo singapurského brehu mesto vyzeralo podobne ako Singapur. No z blízka to bolo razom iné. Budovy vrátane nášho hotela o poznanie ošarpanejšie, na ulici špina, ľudia nie tak priateľskí. Ale povinnosť volala… Vo Svetovom pohári sa naším reprezentantom podarilo pre slovenské farby vybojovať skvelé jedenáste semifinálové miesto. Malú oslavu sme sa rozhodli presunúť na nasledujúci večer, kedy sme sa (pôvodne neplánovane) vrátili ešte na jeden a pol dňa späť do Singapuru.

MALAJZIA - KUALA LUMPUR. Naše ďalšie kroky viedli do hlavného mesta Kuala Lumpur. Počas letu sme sa po jednom zostrelenom a druhom zmiznutom lietadle Malaysia Airlines cítili… povedzme… trošku napäto a neisto. Ale všetko dobre dopadlo a po hodinovom lete v poloprázdnom lietadle s príjemným palubným personálom sme v zdraví dosadli. Rezervovali sme si hotel so strešným bazénom s výhľadom na Petronas Twin Towers v strede mesta. Okrem toho televízna veža KL Tower (421m), národná mešita, ktorá pojme až 15 tisíc veriacich, samozrejme výhľad z impozantných Petronas Towers. A navyše jeden príjemne strávený deň s domácimi, s ktorými sme sa skamarátili počas Svetového pohára, ako aj s dvomi ďalšími európskymi pármi, s ktorými sme si navzájom robili spoločnosť a navštívili vápencovú horu Batu Caves (jaskynný komplex s jaskynnými chrámami, tamilskou svätyňou a s obrou 43-metrovou sochou Murugana) a ešte sa skvele najedli v malej lokálnej reštaurácii, do ktorej by bez odporúčania a doprovodu naša európska noha určite sama a dobrovoľne nevstúpila.

Časť tretia - THAJSKO - BANGKOK. Z pôvodnej medzizastávky medzi dvoma majstrovskými súťažami sa vykľul zážitkový vrchol našej výpravy. Šialene veľké a hlučné mesto s nekonečnými zápchami na cestách, meniace sa na modernú metropolu so všetkými výdobytkami západu. Mrakodrapy, elitné svetové hotelové reťazce za prijateľné ceny, mnoho európskych turistov, a všade skvelé jedlo. Thajská kuchyňa je proste TOP. V prvý večer mali rozhodcovia privátnu večeru v “Blue Elephant”, ultra luxusnej michelinskej reštaurácii v skvostnej budove v európskom koloniálnom štýle, obklopenú mrakodrapmi, s pobočkami v Londýne, Paríži, Dubaji a na Malte. Jednoducho wow… Večer pred súťažou pripravili organizátori pre všetkých zúčastnených - rozhodcov i všetkých tanečníkov (jav dnes naozaj výnimočný) plavbu po mohutnej rieke Chao Phraya na luxusnej lodi, so skvelou večerou, skvelou hudobnou kapelou, laserovou show… Wow po druhýkrát… Každodenná doprava prebiehala asi desiatkou luxusných mikrobusov, určených len pre nás… Súťaž pod patronátom samotného kráľa (King’s Cup) bola dokonale zorganizovaná, na galavečeri sa okrem zástupcu vlády zúčastnil i zástupca kráľovskej rodiny, čestná stráž predviedla svoju ceremóniu, kráľovská kapela svoje umenie… Wow potretie… Ľubo s Adriánou opäť nesklamali a v silnej

medzinárodnej konkurencii zabezpečili svojím výkonom pre slovenské farby semifinálové jedenáste miesto zo 72 zúčastnených párov. No a deň po súťaži čakal opäť na všetkých zahraničných hostí výlet po okolí - ležiaci Budha, starobylý chrámový komplex, plávajúce trhy, jazda na slonoch a chutný obed pri rieke… A to je posledné thajské “wow”…

Časť štvrtá - ČÍNA - PEKING a CHENGDU. Posledný týždeň sa začal skvostne a po ďalších dvoch dňoch strávených v Bangkoku nás čakal záver na čínsky spôsob. V Pekingu sme spolu s ďalšími európskymi kolegami a čínskymi hostiteľmi absolvovali dva tréningové dni s našimi zahraničnými lektormi a spravili hádam tisíc fotiek s čínskymi tanečníkmi v ich obrovskom tanečnom štúdiu. Samozrejme sme si pozreli Veľký čínsky múr, Zakázané mesto a nejaké to čínske nákupné centrum. Posledný prelet do Chengdu a pred nami súťažný highlight celého tripu - majstrovstvá sveta v štandardných tancoch. Adriána s Ľubom sa ani tu nestratili a v najťažšej svetovej konkurencii obsadili 31.miesto, keď ich od postupu do štvrťfinále medzi najlepšiu dvadsaťštvorku delil iba krôčik, čo je pre slovenskú reprezentáciu vynikajúci výsledok.

Nasledujúci deň už iba cesta na letisko (o 2.00 ráno ojéj) a s dvomi prestupmi dlhý a úmorný návrat domov.

Link na článok v novinách